[לך לדף הקודם**To the previous page לך לדף הבית***To Hebrew Homepage

"?אסון המיכלית בספרד - מה הלקח שלנו ממנו

 

אסון המכלית "פרסטיג'" שטבעה בחוף שמול צפון מערב ספרד מזעזע את כל מי שרוממות הסביבה בפיו. זוהי הפעם הראשונה (כמעט) שהנזק הנגרם עקב טביעת מכלית ישנה, ושפיכת כל מטענה אל מי הים, מתחוללת בקירבה כה גדולה לאירופה התעשייתית, ונהנית העיקרית מאספקת הדלק. הנזק שנגרם לסביבה, לתעשיית התיירות והדיג בארצות הסמוכות יכוסה בחלקו על ידי חברות הביטוח ומדינות האיחוד האירופי ויילמדו כמה לקחים בתחום התובלה הימית של חומרים רעילים. אולם, האסון הזה צריך להוות תמרור אדום בולט ביותר לכל מי "שגר בבית של זכוכית", ולדאבוננו אנו מועדים מזה 30 שנה לסכנה כזאת. במקרה היחודי של מפרץ אילת, עלול אסון כזה להוות מכת מוות בכל מובן אפשרי לשוניות האלמוגים, לתיירות ולכלכלת שלוש מדינות - ישראל, ירדן ומצרים.

בציור שמובא לעיל , שהושאל מהעיתון "הארץ" מוצגים באופן ציורי הנסיבות המיוחדות של האסון האקולוגי, שיש סבורים שהוא אחד הגדולים במאה שנים האחרונות. בתחתית הציור מובעת הדרישה, שעד כה טרם נאכפה, לצייד את כל המכליות העוסקות בהובלת דלק בדופן כפולה, שתמנע - במקרי אסון ימיים - את שפיכת הדלק למי הים. אולי יוציא אירוע זה את מקבלי ההחלטות בכל המדינות הפגיעות לסוג זה של אסונות, משלוותם, ויגרום להם להפעיל במהירות את ההגבלות הנ"ל, אך במקרה המיוחד של מפרץ אילת, שהוא סגור ומסוגר, כמעט אגם, יש חשיבות מכרעת להפעלת הגבלות ממשיות על הובלת ופריקת דלק בנמלי המפרץ.

נמל הנפט באילת, שהוקם בראשית שנות ה-70 כפתרון ובתגובה לסגירת תעלת סואץ לספינות ישראליות, וכנמל יבוא לנפט אירני, שהינו נקי יותר ומשובח מהנפט הנצרך על ידינו כיום. הנסיבות המדיניות השתנו. נמל הנפט מהווה כיום מעין מענה לשעת חירום אפשרית, ולמעשה פעולתו הצטמצמה מאד. אך העובדה , שמיכליות הדלק העובדות בקו זה מיושנות, ואינן עומדות בתקנים מחמירים, עדיין מטרידה מאד.

הבה נזכיר לעצמנו מה קורה אצלנו בעקבות אסון, מכל סוג שהוא: מקימים ועדת חקירה, שלרוב מוצאת פגמים ומחדלים שלא טופלו בזמן, ואף שאולי לא הם שגרמו לנזקים, הם העצימו אותם.

בדיון שהתקיים בפורום איכות הסביבה של "ואי-נט" , נשאלו שאלות רבות. אחת ההצעות שהוצגה בלצון, היתה כי מדוע צריך לחכות עד לאסון כדי להקים ועדות חקירה. ועדות אלה יהיו יעילות יותר אם יוקמו לפני שייגרמו נזקים אי-הפיכים. אולי זה איננו רעיון כל כך רע - ואולי באמת. ושלא נצטרך לומר: אמרנו לכם


?רוצה יותר מידע
קרא את פרק י' (במיוחד עמ' 324-327 ) בספרי
מפרץ אילת מים סוף ועד סופו
לחץ כאן לקבל פרטים על הספר שיש סבורים שהוא ההספד הטוב ביותר על מפרץ אילת

ניתן להשיגו גם אצל המחבר
התקשר בדואר אלקטרוני
053-909104 או בטלפון

2002 נבנה על ידי ד"ר יעקב דפני